A bérlőnek két fő feladata van: időben rendezni a bérleti díjat és gondosan használni a bérleményt. Ezen kívül elengedhetetlen, hogy a bérleti szerződés és a házirend előírásait szigorúan betartsa. Amennyiben károk keletkeznek, azokról azonnal tájékoztatnia kell a főbérlőt, és a keletkezett károkért kártérítést is kell fizetnie.
A bérlő legközpontibb kötelezettsége természetesen a bérleti díj fizetése. A bérleti díj és a kaució előre egyeztetett dolog. Ezt a bérleti szerződésben rögzíteni és szabályozni kell. Ha a bérlő megszegi kötelezettségeit, akkor ténylegesen felelősségre vonható, és a főbérlőt kártérítenie kell. A jelentős mulasztás azt is eredményezheti, hogy a főbérlő jogosult felmondani a bérleti szerződést.
A Lakásbérleti törvény szabályozza az ellenszolgáltatás fejében járó helyiséghasználati jogról, azaz a bérbeadásról szóló megállapodásokat.
A Lakásbérleti törvénytől a felek nem térhetnek el, ami azt jelenti, hogy nincs alkalom a bérlő számára kedvezőtlenebb feltételek elfogadására, mint ami a törvényből következik.
Karbantartási feladatok
A Lakásbérleti törvény többek között rendelkezéseket tartalmaz mind a főbérlő, mind a bérlő kötelességeiről és jogairól. A bérlő mindenekelőtt azt vállalja, hogy a bérleményt a megfelelő gondossággal és a bérleti szerződésben foglaltaknak megfelelően kezeli.
Ha a bérleti szerződés tartalmaz például olyan kitételt, amely tiltja a házi kedvencek tartását, akkor a bérlő alapvetően vállalja, hogy a szerződés aláírásakor ezt betartja. Ez alól kivételt képezhet, ha különösen jó oka van az állat tartására, például ha vakvezető kutyára van szüksége. Mindazonáltal elvárás, hogy az állattartás ne okozzon kényelmetlenséget sem a tulajdonosnak, sem más lakóknak.
A bérlő feladatai bizonyos otthoni karbantartási feladatokat is magukban foglalhatnak. Ennek egy része konkrétan a bérleti szerződésen is alapulhat. Az egyéb kérdéseket a Lakásbérleti törvény szabályozza. A főbb javítások elvégzéséért a főbérlő felelős, például ha vízszivárgás történik (ld. előző pont). A bérlőnek azonban el kell végeznie a kisebb javításokat és napi karbantartásokat, mint például a lámpában lévő izzócserét vagy a melegvíz-tartály rendszeres ellenőrzését. Eltérő megállapodás hiányában köteles karbantartania a következőket:
Ajtózár
Csaptelepek
WC
Elektromos érintkezők és kapcsolók
Melegvíz tartályok
Az ingatlanhoz nem tartozó berendezési tárgyak a házban
Ezen kívül a bérlőnek el kell végeznie a füstérzékelők és tűzoltó berendezések szükséges működésének ellenőrzését, tisztítását, elemcseréjét, tesztelését és hasonlókat.
A házirend betartása
A bérlő kötelességei közé tartozik a házirend és a főbérlő által a házirend biztosítása érdekében meghatározott ésszerű utasítások betartása is. Ha a lakásközösségben, társasházban bérelsz lakást, akkor már vannak rendszabályok a lakókra vonatkozóan, amit be kell tartani.
A házirend megkövetelheti például, hogy este és éjszaka csend legyen, így tartózkodni kell a hangos zene lejátszásától vagy más olyan tevékenységtől, amely zavarhatja a többi lakót. Ha bulizni vagy felújítani készülsz, ami némi zajjal járhat, akkor a szomszédokat is jó előre értesítened kell. A közös helyiségek rendben tartása és a mindenkori parkolási szabályok betartása a többi közös követelmény, amelyet a lakásszövetkezetben, társasházban a szabályzat részeként találhat meg.
Ezen kívül a főbérlő saját maga határozhatja meg a házirendet, amelyet a bérleti szerződésben vagy külön kiegészítő dokumentumban erősít meg. Ez többek között a bérleményen belüli dohányzás tilalmát érintheti, ami sok főbérlő számára továbbra is fontos szempont, mivel a dohányzás megnehezítheti az ingatlan későbbi bérbeadását. A dohányzás nagyobb karbantartási igényhez is vezethet.
Egy másik kérdés, hogy bérlőként milyen lehetőségei vannak, például képeket akasszon a falra vagy átfesse a lakás egészét vagy egy részét. Ha ezt a bérleti szerződésben külön nem említik, akkor ezt meg kell beszélned a főbérlővel, mielőtt bármilyen változtatást végrehajtanál. Győződj meg róla, hogy ezt írásos hozzájárulással dokumentálod. Ez lehet e-mail vagy SMS.
A károk minimalizálása
A bérlő másik kötelessége az ingatlanban bekövetkezett károk bejelentése a főbérlőnek.
Ha olyan kárról van szó, amelyet azonnal orvosolni és elhárítani kell, például vízszivárgásról, akkor bérlőként a lehető leghamarabb értesíteni kell a főbérlőt. Itt van egy másik és fontos feladat – a bérlőnek ésszerű határokon belül mindent meg kell tennie a történtek miatti anyagi károk elkerülése vagy minimalizálása érdekében.
Ez azt jelenti, hogy a bérlőnek például kell elzárnia a vízellátást a lakásba, hogy minimalizálja a szivárgás okozta károkat mind a bérlő, mind esetleg a szomszédok lakásában. Egyéb és kevésbé akut kár esetén ésszerű időn belül értesítenie kell a főbérlőt.
Hozzáférés biztosítása a bérleményhez
A bérlő feladatai közé tartozik az is, hogy a főbérlőnek vagy a főbérlő képviselőjének hozzáférést biztosítson a bérleménybe ellenőrzés céljából. Ez azt jelenti, hogy a főbérlőnek ellenőriznie kell, hogy az ingatlan használata megfelel-e a bérleti szerződésben foglaltaknak, szükséges-e karbantartást végezni, nincs-e elhárításra szoruló kár. Ebben az esetben a főbérlő képviselője többek között iparos is lehet.
Ugyanígy a főbérlő is követelheti a bérleménybe való bejutást a kötelező karbantartás elvégzése érdekében. Ezt a munkát mindazonáltal úgy kell elvégezni, hogy az a bérlő számára ne okozzon jelentős kényelmetlenséget. Ha a felújítás vagy javítás jelentős kellemetlenséget okoz a bérlőnek, a bérlő ebben az időszakban kérheti a bérleti díj csökkentését.
A főbérlőnek viszont nincs lehetősége bemenni a bérleménybe, amikor ezt szeretné. Ezt ésszerű időben, jellemzően egy héttel korábban be kell jelenteni, és a bérlővel tisztázni kell. A bérleti időszak lejárta kapcsán vagy a lakás esetleges eladása esetén a főbérlőnek lakásmegtekintést (visning) kell tartania, annak dátumáról és idejéről pedig a bérlővel kell egyeztetnie.
Javasolt ezeket az elemeket szabályozni a bérleti szerződésben, hogy mindkét fél tudja, mivel kell foglalkoznia már a bérleti időszak kezdetén, közben és végén.
Forrás
Lakásbérleti szerződés megkötése online, BankID segítségével itt lehetséges.
A Fogyasztói Tanács lakásbérleti standard szerződése itt található.
Beköltözés előtt, illetve kiköltözéskor írt lakás-állapotfelmérő itt tölthető le.
Commenti